آمریکا میلیاردها دلار هزین۱۲۱۲ نظر

آمریکا میلیاردها دلار هزین

آمریکا میلیاردها دلار هزین

آمریکا میلیاردها دلار هزینه بازسازی در به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، جان ساپکو بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان تأکید کرد که آمریکا میلیاردها دلار اعتبار بازسازی افغانستان را در دهه گذشته به هدر داده و شورش طالبان، دستاوردها را نیز تهدید به نابودی می‌کند.
 
جان ساپکو در گفت‌وگو با رویترز افزود واقعیت این است که پول زیادی در افغانستان با نظارت کم به هدر رفته و حتی در زمینه‌هایی که پولی به طور منطقی خرج شده اکنون وخامت اوضاع امنیتی آن را نیز به خطر انداخته است.
 
بنابر گزارش‌های بازرس ویژه آمریکا، نزدیک به 113 میلیارد دلار کنگره آمریکا از سال 2001 تاکنون به بازسازی افغانستان اختصاص داده که به دلیل فساد و سوء مدیریت تاثیر زیادی نداشته است.
 
وی افزود حدود 60 درصد از 113 میلیارد دلار اختصاص یافته توسط کنگره برای افغانستان صرف آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی این کشور شده اما توانایی این نیروها برای مبارزه موثر با طالبان محل تردید است.
 
این مقام آمریکایی خاطرنشان کرد که اگر وضعیت امنیتی افغانستان وخیم تر شود، این امر می‌تواند توانایی دولت اشرف غنی برای ارائه خدمات به مردم را تهدید کند.
 
ساپکو که با حکم باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به مدت نزدیک به چهار سال ریاست مقام بازرس ویژه امور بازسازی افغانستان را بر عهده داشته است، همچنین گفت که کاهش برنامه‌ریزی شده نیروهای آمریکایی می تواند مشکلات بازسازی را تشدید کند و موجب هدر روی بیشتر منابع مالی در افغانستان شود.
 
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هر چند ساپکو نمی‌گوید که که از نظر او چه تعداد سرباز آمریکایی باید در افغانستان باقی بماند، اما این اظهارنظر او می تواند فشار را بر اوباما برای بازنگری در برنامه زمانی کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان بیشتر کند.
 
اوباما قصد دارد شمار نیروهای آمریکایی را از رقم فعلی 9800 نفر تا پایان دوران ریاست جمهوری اش در ماه ژانویه به 5500 نفر کاهش دهد.
 
/انتهای پیام/