آغاز فرآیند شناسایی برگزیدگان ادبی ‌کشور۱۲۱۲ نظر

آغاز فرآیند شناسایی برگزیدگان ادبی ‌کشور

آغاز فرآیند شناسایی برگزیدگان ادبی ‌کشور

به گزارش روز یکشنبه گروه علمی ایرنا از بنیاد ملی نخبگان، پرویز کرمی گفت رسالت بنیاد ملی نخبگان شناسایی آحاد اجتماع نخبگان در همه زمینه‌ها است، به همین دلیل یکی از اولویت‌های این نهاد در دور جدید، شناسایی و حمایت از اجتماع نخبگانی ادبی است.
وی افزود بنیاد ملی نخبگان در تلاش است اجتماع نخبگانی ادبی کشور را در سه حوزه شعر، داستان و تخصص‌های زبانی-ادبی شامل حوزه‌های نویسندگی، ویرایش، آموزش‌های زبانی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های زبانی-ادبی شناسایی کند.
کرمی ادامه داد از این‌رو پس از تصویب آیین‌نامه 'شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی‌کشور'، شیوه‌نامه این آیین‌نامه مشتمل بر یک مقدمه، هشت ماده و دوازده تبصره به منظور ارتقای زبان و ادب فارسی و با هدف شناسایی اجتماعات نخبگانی در زمینة ادبی در چارچوب گفتمان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی، پس از تأیید شورای شناسایی برگزیدگان ادبی به تصویب رئیس بنیاد ملّی نخبگان رسیده است.
وی گفت بر این اساس بنیاد با هدف تسهیلِ مسیر فعالیت‌های نخبگانی برگزیدگان ادبی و با همکاری نهادهای ذی‌ربط، تسهیلاتی را به منظور زمینه‌سازی برای رشد مستعدان برتر ادبی و اثرگذاری و الگوسازی از سرآمدان ادبی به دو رده سرآمدان ادبی و مستعدان برتر ادبی اعطا می‌کند.
کرمی با اشاره شاخص‌های شناسایی مستعدان برتر ادبی گفت مستعد برتر ادبی، فردی است که در بازه سنی 15 تا 40 سال قرار دارد و بر اساس معیارهایی همچون داشتن پیشینه برجسته تحصیلی شامل رتبه‌ برتر در آزمون‌های ورودی دانشگاه، برگزیده‌شدن در المپیادهای ادبی، استفاده از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، داشتن فعالیت‌های ادبی مانند برگزیده‌شدن در رویدادهای ادبی معتبر و یا نگارش کتاب شعر یا کتاب داستان و انجام فعالیت‌های پژوهشی و ترویجی در حوزه ادبیات شناسایی و معرفی می‌شود.
وی خلق آثار فاخر ادبی را یکی از بارزه‌های اصلی سرآمدان ادبی برشمرد و اظهار کرد سرآمدان ادبی، افرادی هستند که در گروه سنی بالای 40 سال قرار داشته و از قریحه و ذوق متمایزی نسبت به دیگران برخوردار هستند و در مجامع ادبی نیز چهره‌ای شناخته ‌شده‌اند.
کرمی ادامه داد این افراد بر اساس معیارهایی همچون آفرینش آثار فاخر ادبی مانند دیوان اشعار، داستان‌های کوتاه یا بلند و آثاری با موضوع نقد ادبی، اشتهار ادبی به معنای حسن شهرت ادبی و علمی در اجتماع‌های تخصصی، تلاش برای پاسداری از ارتقای زبان فارسی که در فعالیت‌هایی مانند عضویت در مجامع علمی-ادبی یا همکاری با برخی نهادهای رسانه‌ای مانند صداوسیما به منظور پاسداشت و ارتقای زبان‌ فارسی، تعریف می‌شود و همچنین داشتن فعالیت‌های پژوهشی، آموزشی، ترویجی در حوزه ادبیات برای ارتقای زبان فارسی در سطح ملی و بین‌المللی، شناسایی و معرفی می‌شوند.
وی افزود شورایی متشکل از مسئولان مرتبط در دستگاه‌های ذی‌ربط همچون؛ بنیاد ملی نخبگان، وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان ‌و ادب فارسی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش ‌و پرورش و سازمان تبلیغات ‌اسلامی مسئولیت شناسایی این برگزیدگان را با توجه به چارچوب مصوب هیات ‌امنا برعهده دارند.
کرمی بیان کرد کارگروه‌های تخصصی برای هر یک از این مصادیق اعم از شعر، داستان و تخصصی‌های ادبی-زبانی در ذیل شورای شناسایی برگزیدگان ادبی تشکیل شده است که فعالان هر حوزه را به صورت تخصصی مورد ارزیابی قرار داده و اسامی را به شورای شناسایی برگزیدگان ادبی ارجاع می‌دهند و در نهایت پس از تأیید افراد انتخاب ‌شده توسط شورا و رئیس بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان معرفی خواهند شد.
رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی بیان کرد متقاضیان تا 15 مردادماه سال جاری فرصت دارند، اطلاعات خود را به بنیاد ملی نخبگان ارسال کنند؛ افراد می‌توانند متقاضی این آیین‌نامه باشند و از طریق معرفی نهادها و یا سازمان‌های ذی‌ربط وارد این گردونه شوند.
کرمی افزود پس از طی این مرحله، کارنامه افراد در کارگروه تخصصی و پس از آن در شورای شناسایی برگزیدگان ادبی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت پس از ارزیابی فعالیت‌ها، نفرات برگزیده از سوی بنیاد ملی نخبگان معرفی خواهند شد.

*** اعطای جایزه قیصر امین پور به برگزیدگان ادبی
وی سپس با اشاره به تسهیلات درنظرگرفته‌ شده برای مستعدان ادبی، گفت جایزه قیصر به یادبود مرحوم قیصر امین‌پور، به مستعدان ‌برتر ادبی کشور اعطا خواهد شد و افراد می‌توانند از اعتبارات درنظرگرفته ‌شده در ذیل این جایزه مانند تسهیلات مادی برای بهره­مندی از محضر استادان رشته تخصصی ادبی و نیز کمک ‌هزینه اشتراک نشریات ادبی داخلی ‌و خارجی، عضویت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، خرید آثار ادبی، شرکت در مجامع ادبی داخلی و سایر موارد مشابه، درنظرگرفتن امتیاز در جداول جایزه­های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر و تسهیلات دانش­آموختگان برترِ دانشگاهی و تسهیلات فرهنگی و رفاهی­ شامل هدیه ازدواج، کمک هزینه سفرهای زیارتی، گردش‌گری ملی و مشابه آن، برخوردار شوند.
کرمی ادامه داد همچنین به منظور گرامیداشت شأن سرآمدان ادبی، جایزه بیهقی به پاسداشت مقام ابوالفضل بیهقی به آنان اعطا می‌شود؛ اعطای اعتبار ادبی به‌ منظور ارتقای فعالیت­های ادب‌ پژوهی، انتشار آثار، سفرهای پژوهشی، اشتراک نشریات ادبی داخلی و خارجی، عضویت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، خرید آثار ادبی و موارد مشابه، ایجاد امکان پذیرش سالانه سه ادب­آموز یا سه پژوهشگر پسادکتری با استفاده از اعتبارات بنیاد، اعطای اعتبار مالی برای شرکت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، ارائه تسهیلات فرهنگی­ و رفاهی شامل کمک هزینه سفرهای زیارتی، گرش‌گری ملّی، تسهیلات مسکن، بیمه و مشابه آن، اعطای تسهیلات برای استفاده از امکانات ادبی، فرهنگی و هنری در سطح کشور و تجلیل از طریق شناساندن شخصیت و فعالیت­های سرآمد ادبی در مجامع عمومی (از طریق انتشار کتاب یادمان، تهیه فیلم و مصاحبه) از جمله اعتبارات جایزه بیهقی برای سرآمدان ادبی است.
مشاور معاون علمی ‌و فناوری رئیس‌ جمهوری گفت علاوه بر آنچه گفته شد، سرآمدان ادبی که به عنوان عضو هیات ‌علمی در دانشگاه فعال هستند، می‌توانند سالانه سه نفر دانشجوی پسادکتری (از بین مستعدان ‌برتر ادبی) و سرآمدان ادبی که در دانشگاه فعالیت ندارند، سه نفر ادب‌آموز (از بین مستعدان ‌برتر ادبی) جذب کنند و به‌ طور ویژه مورد آموزش‌های لازم قرار دهند، هزینه این دوره‌ها نیز توسط بنیاد ملی نخبگان تأمین می‌شود.
وی گفت شیوه ‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی که به منظور تدوین فرایند شناسایی و چگونگی پشتیبانی از مشمولان آیین ‌نامه، تصویب شده است تا پایان سال 1396 اجرا و سپس اصلاحات لازم در آن اعمال می‌شود.
علمی** 9340**1834