کمپرسور و گاز خنک‌کننده یخچال‌ها را فراموش کنیدیخچال‌های کم مصرف با سیستم خنک کننده مغناطیسی۱۲۱۲ نظر

کمپرسور و گاز خنک‌کننده یخچال‌ها را فراموش کنیدیخچال‌های کم مصرف با سیستم خنک کننده مغناطیسی

کمپرسور و گاز خنک‌کننده یخچال‌ها را فراموش کنیدیخچال‌های کم مصرف با سیستم خنک کننده مغناطیسی

یک شرکت سازنده لوازم خنک کننده، اولین سیستم خنک کننده مغناطیسی را به صورت تجاری به بازار عرضه کرده است و می گوید که این سیستم کم صدا است و چالش های زیست محیطی و اقتصادی لوازم برقی پرمصرف را برطرف می کند.
شرکت کول تک اپلیکیشنز (Cooltech Applications) که سال 2003 با هدف تبدیل سیستم سردسازی مغناطیسی به استاندارد جدید در صنعت خنک کنندگی و تولید و تجاری سازی سیستم های سردسازی پایه مغناطیسی، تاسیس شد، اعلام می کند که سیستم ابداعی آن بدون مصرف هرگونه گاز خنک کننده کار می کند و می تواند در زمینه های زیادی از یخچال های پزشکی گرفته تا صفحه های نمایش و غیره به کار رود.


این سیستم از اثر ﻣﮕﻨﺘﻮﮐﺎﻟﺮﯾﮏ (ﻣﻐﻨﺎﻃﻮﮔﺮﻣﺎﯾﯽ) استفاده می کند؛ این اثر پدیده گرم شدن یک ماده را در زمان قرار گرفتن در یک حوزه مغناطیسی و خنک شدن آن را در زمان برداشته شدن از این حوزه، توضیح می دهد.
سیستم خنک کننده جدید از یک حوزه مغناطیسی کنترل شده برای اعمال چرخه های تکرار شونده مغناطیسی کردن و مغناطیس زدایی در یک ماده مناسب استفاده می کند. سپس از آب گلیکول به عنوان مایع خنک کننده برای انتقال حرارت میان منابع سرما و گرما استفاده می کند.
شرکت سازنده توضیح می دهد که یخچال ها به طور مداوم برق دریافت می کنند و عامل حدود 17 درصد مصرف برق در جهان هستند. اما با توجه به بی نیاز بودن مغناطیس ها به منبع انرژی، سیستم جدید از لحاظ مصرف انرژی، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
همچنین این سیستم بدون مصرف گاز خنک کننده کار می کند و به گفته سازندگان آن، این موضوع می تواند به کاهش تولید گازهای گلخانه ای ناشی از سیستم های خنک کننده و نیز سیستم های خنک کننده هوا در جهان کمک کند، به ویژه از این جهت که سیستم های خنک کننده تا سال 2020 عامل حدود 13 درصد تولید گازهای گلخانه ای در جهان خواهند بود.


براساس این گزارش، این سیستم خنک کننده مغناطیسی با تولید انرژی سرد بدون انتشار هر گونه گاز آلاینده در کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای حاصل از سیستم های خنک کننده نقش خواهد داشت.
این سیستم خنک کننده می تواند 400 وات انرژی سردکننده تولید کند و دمای داخلی را بین 35.6 و 41 درجه فارنهایت (5-2 درجه سانتیگراد) نگه دارد.

5454