چاپ تمبر «مایا آنجلو» حاشیه‌ساز شد۱۲۱۲ نظر

چاپ تمبر «مایا آنجلو» حاشیه‌ساز شد

چاپ تمبر «مایا آنجلو» حاشیه‌ساز شد

اداره پست آمریکا تمبری را با تصویر «مایا آنجلو» نویسنده فقید آمریکایی به چاپ رسانده، در حالی که زیر آن نقل قولی از یک نویسنده دیگر حک شده است!

دانشجویان ایران (ایسنا)، تمبری با تصویر مایا آنجلو نویسنده و شاعر سرشناس و رنگین‌پوست آفریقایی - آمریکایی که کتاب «می‌دانم چرا پرنده قفسی می‌خواند» او بسیار معروف است، منتشر شده که نقل قول نوشته‌شده روی آن حواشی بسیاری در پی داشته است.

روی این تمبر نوشته شده «پرنده می‌خواند چون جواب را می‌داند، آواز می‌خواند چون ترانه‌ای دارد.» در حالی که مسوولان خدمات پستی آمریکا تصور می‌کردند این جمله در کتاب زندگی‌نامه‌یی «می‌دانم چرا پرنده قفسی می‌خواند» و یا مصاحبه‌ای تلویزیونی از آنجلو آمده است، روزنامه «واشنگتن پست» نوشت این جمله در هیچ جای کتاب سال 1969 مایا آنجلو نیامده و در اصل نقل قولی است از «خوآن واش انگلوند» که مجموعه شعری با عنوان «یک فنجان خورشید» را دو سال پیش از به چاپ رسیدن زندگی‌نامه خودنوشت آنجلو، منتشر کرد.

سخنگوی اداره پست این کشور در پاسخ به مقاله «واشنگتن پست» اعلام کرد ما هیچ‌گونه اطلاعی از کتاب سال 1967 انگلوند نداشتیم. اگر این موضوع را می‌دانستیم، از دیگر کتاب‌های آنجلو استفاده می‌کردیم. این جمله اهمیت زیادی برای او داشت و در میان عموم مردم با این کتاب شناخته می‌شود.

به گزارش واشنگتن پست، اداره پست آمریکا پیش‌تر نیز با انتشار تمبری به یاد «مارتین لوترکینگ» در سال 2011 حاشیه‌ساز شده بود. برخی معتقدند نقل قولی که از این شخصیت تاریخی آمریکایی روی تمبر نوشته شده بود، چهره‌ای «خودبین و گستاخ» از او نشان داده بود.

مایا آنجلو شاعر، نویسنده، خواننده و مدافع حقوق بشر در سن 86 سالگی درگذشت. آنجلو که در خانه‌اش در ایالت کارولینای شمالی بدرود حیات گفت، استاد دانشگاه و مسلط به شش زبان دنیا بود. او یکی از چهره‌های درخشان فرهنگ آمریکا محسوب می‌شد که در عرصه‌های مختلف هنری آثار ماندگاری خلق کرد.

این نویسنده صاحب‌نام نخستین فیلم‌ساز زن سیاه‌پوست آمریکا و برنده جایزه «تونی» در حوزه نمایشنامه‌نویسی بود که ده‌ها جایزه دیگر هم در حوزه‌های گوناگون هنر و فرهنگ دریافت کرد. آنجلو که در مناطق سیاه‌پوست‌نشین ایالت آرکانزاس بزرگ شده بود، با پذیرش همه سختی‌ها از جمله فقر، به تحصیلات خود ادامه داد و توانست نخستین آلبوم موسیقی‌اش «کلایپسو لیدی» را منتشر کند. او در همان سال‌ها با اقامت در محله «هارلم» نیویورک به نوشتن داستان و نمایشنامه پرداخت.

آنجلو یکی از سرشناس‌ترین صداهای ادبی در نیم‌قرن گذشته در آمریکا بود که بیش از هر چیز با کتاب خاطراتش «می‌دانم چرا پرنده قفسی می‌خواند» در سال 1969 به شهرت رسید. این کتاب نخستین جلد از مجموعه هفت‌جلدی زندگی‌نامه‌ خودنوشت او بود که زندگی او را از کودکی‌اش در سال‌های دهه ۱۹۳۰ روایت می‌کرد. «می‌دانم چرا پرنده قفسی می‌خواند» به موضوعاتی چون نژادپرستی و دردهای خانوادگی در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی‌اش می‌پردازد و مدت دو سال در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های آمریکا قرار داشت.

آنجلو که طی سال‌ها فعالیت ادبی بیش از 30 مدرک افتخاری دریافت کرد، در سال 2000 مدال ملی هنر را دریافت کرد، در سال 2008 مدال افتخار لینکلن را به گردن آوریخت و در سال 2011 مدال آزادی ریاست‌جمهوری را از «باراک اوباما» گرفت.

انتهای پیام