هلال خوزستان، پنجه در پنجه با مصایب بزرگ۱۲۱۲ نظر

هلال خوزستان، پنجه در پنجه با مصایب بزرگ

هلال خوزستان، پنجه در پنجه با مصایب بزرگ

خوزستان  کجاست؟
شهروند| خوزستان به‌عنوان یک سرزمین کهن با مساحت بیش از 64‌هزار مترمربع بیش از 4‌میلیون و 600‌هزار نفر را در خود جای داده است و با وجود 4بندر، 7 اسکله، 5سد بزرگ و 11گسل فعال و همچنین سرمایه عظیم نفت و گاز به‌عنوان یک استان استراتژیک محسوب می‌شود. با همین مقدمه باید گفت که استان زرخیز خوزستان به‌عنوان یک استان استراتژیک، برای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است و حماسه هشت‌سال دفاع‌مقدس برای دفاع از این خطه خون رنگ، گواه این مدعاست. البته در کنار این شاخص‌های مهم، استان خوزستان به‌عنوان یکی از استان‌های توسعه‌نیافته نیز معرفی می‌شود. گستردگی استان خوزستان، عقب‌ماندگی‌های ناشی از جنگ تحمیلی، برخورداری از اقلیم متنوع، تنوع بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی، هم‌مرزبودن با کشور عراق، محرومیت مفرط و حاشیه‌نشینی بی‌رویه از فرصت‌ها و تهدیدهای این استان محسوب می‌شود. با وجود صنایع بسیار مهمی مانند نفت، کشاورزی و دامداری، توریسم، پایانه‌های صادرات و واردات و مواردی از این قبیل، استان خوزستان هنوز هم به‌عنوان یک استان محروم و کم‌برخوردار بوده و نگاه عمیق و دلسوزانه مسئولان را در همه جوانب می‌طلبد. در این بین، جمعیت هلال‌احمر خوزستان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با تمام توانمندی‌ها و منابع انسانی خدوم، به‌عنوان یکی از جمعیت‌های کم‌برخوردار تلقی می‌شود. مواردی از قبیل جنگ هشت ساله، امداد جبهه، بروز عوارض ناشی از جنگ عراق با کویت و آمریکا، مقام دوم کشور در حاشیه‌نشینی، کمبود آب، گستردگی جغرافیایی، تنوع آب‌وهوایی، وجود حوادث گوناگون و به‌ویژه بروز پدیده شوم ریزگردها در سال‌های اخیر، از توان این جمعیت کاسته است.
تولد خجسته هلال‌احمر در خوزستان
راه‌اندازی جمعیت هلال‌احمر خوزستان در اهواز، خرمشهر و آبادان به اوایل دهه 40 شمسی برمی‌گردد. نخستین شعبه هلال‌احمر استان بسان یک نگین درخشان در شهرستان آبادان تأسیس شد. درحال حاضر دکتر علی خدادادی، دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور در کسوت مدیرعاملی این مجموعه خدوم، مشغول خدمت است.
پیشبرد اهداف  در هلال‌احمر
جمعیت هلال‌احمر خوزستان توسط 286 نفر به‌عنوان نیروهای انسانی اداره می‌شود که در این میان، 45زن و 241مرد تفکیک جنسیتی این تعداد محسوب می‌شود. 84نیروی ستادی و 202نیروی صف، امورات مربوط به خدمات عام‌المنفعه و امدادی را در جمعیت هلال‌احمر استان به پیش می‌برند. وجود 23شعبه و دو شعبه درحال تأسیس، هلال‌احمر خوزستان را در زمره استان‌های درجه یک و پرتعداد از حیث شعب قرار داده است. همچنین ساخت و راه‌اندازی 23انبار امدادی، به‌عنوان پشتیبانی قوی در حوادث، از دارایی‌های این استان به شمار می‌رود.
فعالیت‌های درمانی و بهداشتی
یکی از حوزه‌هایی که در جمعیت هلال‌احمر زمینه توسعه و ارایه خدمات دارد، حوزه بهداشت، درمان و توانبخشی است که با توجه به طرح تحول نظام سلامت و فراهم‌شدن زمینه لازم برای نقش‌آفرینی جمعیت در این حوزه، اقدام به همکاری مشترک با دانشگاه علوم‌پزشکی و مراکز درمانی مشترکی را با این دانشگاه راه‌اندازی کرده‌است که یکی از آنها کلینیک تخصصی و فوق‌تخصصی است که در راستای صیانت از طرح تحول نظام سلامت و توسعه بخش‌های توانبخشی است.
کلینیک تخصصی و فوق‌تخصصی که در فروردین 94 با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر افتتاح شد، درمانگاهی است که داروخانه هم در کنار آن وجود دارد و پزشکان متخصص با تجهیزات پیشرفته، تنها با هزینه‌ای بسیار اندک، مراجعه‌کنندگان را ویزیت می‌کنند. همچنین در همین راستا، مرکز پزشکی هسته‌ای با مشارکت بخش خصوصی و همکاری جمعیت هلال‌احمر و با اعتبار 2میلیارد و 300میلیون تومان ساخته شده است. این اعتبار در مرحله ساخت، تجهیز و راه‌اندازی بوده و زیربنای آن 1900مترمربع و مساحتش 2300مترمربع ساخته شده است و تمامی خدمات تشخیصی در این مرکز با تعرفه دولتی ارایه داده می‌شود. افتتاح این مرکز گامی مهم در همکاری فرابخشی هلال‌احمر با سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی است و ادامه این قبیل کارها می‌تواند به الگویی در استان و بلکه کشور تبدیل شود. البته جمعیت هلال‌احمر در شهرستان‌های شوشتر و کارون نیز 2درمانگاه مجهز دیگر راه‌اندازی کرده که مشغول خدمت‌رسانی به مردم و اقشار آسیب‌پذیر جامعه است.
داروخانه هلال خوزستان، مأمنی برای مردم
داروخانه جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان در ‌ابتدای دهه 70 راه‌اندازی شده است. این داروخانه یکی از مراکز منحصربه‌فرد در ارایه داروهای تخصصی و خاص در استان خوزستان است که بیماران بسیاری از سراسر استان و حتی استان‌های همجوار ازجمله ایلام، لرستان، کهگیلویه‌وبویراحمد به آن مراجعه می‌کنند. در داروخانه جمعیت هلال‌احمر خوزستان در اهواز 15نفر مشغول به کار هستند که از این تعداد 6مرد و 9زن خدمت می‌کنند.
مرکز توانبخشی   اهواز  
مرکز توانبخشی یا همان بخش ارتوپدی و فنی جمعیت هلال‌احمر خوزستان در اهواز در‌ سال 1363 تأسیس و راه‌اندازی شد. این مرکز به‌عنوان یک مرکز درجه یک ساخت ارتز و پروتز تمامی اندام‌های فوقانی و تحتانی را در برنامه کاری خود دارد و بیش از 15 متخصص در آن مشغول خدمت هستند. همچنین مرکز فیزیوتراپی جمعیت هلال‌احمر استان نیز با وجود مجموعه‌ای کامل، بیماران بسیاری را ویزیت و درمان می‌کند. مرکز توانبخشی هلال‌احمر استان در طول ماه بیش از یک‌هزار بیمار را ویزیت می‌کند و مراجعه 5بیمار خارجی در ذیل پروژه توریسم درمانی ازجمله خدمات این مرکز به کشورهای همسایه محسوب می‌شود. مراکز واکسیناسیون هلال‌احمر خوزستان شامل 8 مرکز است که یک مرکز توسط معاونت بهداشت و درمان استان در اهواز و 7مرکز توسط شعب شهرستان‌های شوشتر، دزفول، آبادان، بهبهان، بندر ماهشهر و مسجدسلیمان اداره می‌شود. تعداد مراجعه‌کننده به مراکز واکسیناسیون استان به‌صورت مقطعی با توجه به مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلف همچون اعزام زائران اربعین حسینی(ع) تغییر می‌کند، اما این ظرفیت لازم در این جمعیت برای ارایه این خدمات به میزان نیاز وجود دارد.
فعالیت‌های ویژه امدادی
با اشاره به فعالیت‌های خاص و منحصر امدادی در خوزستان باید گفت حضور کاروان‌های راهیان نور در مناطق عملیاتی جنوب به‌عنوان یک جریان فرهنگی موثر شناخته شده است. همچنین مقوله مهم زائران اربعین به شکل وسیع در مرزهای شلمچه و چزابه از اهمیت بسیاری برخوردار است. راه‌اندازی اردوگاه‌های اسکان اضطراری، پست‌های امدادی و ایجاد درمانگاه‌های درمان اضطراری از اقدامات مهم هلال‌احمر استان بوده است. همچنین چالش جدی و مهم ریزگردها و ذرات گردوغبار در دو‌سال گذشته و امسال و نقش هلال‌احمر خوزستان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. حضور بسیار فعالانه و مسئولانه جمعیت استان در حادثه ریزگردها در‌ سال گذشته نمود بالایی داشت، به‌طوری که یکی از دستگاه‌های فعال در این زمینه هلال‌احمر بود که با امکانات ناچیز به کمک مردم شتافت و همانند همیشه خاطره خوبی را از خود در اذهان مردم گذاشت.
20 پایگاه امدادی دیگر می‌خواهیم
18پايگاه امدادونجات جاده‌ای، کوهستان و ساحلی و هوايي در خوزستان فعال هستند. 2پایگاه امداد کوهستانی، 2پایگاه امداد ساحلی و دریایی، یک امداد پایگاه هوایی و 13پایگاه امداد جاده‌ای، این 18پایگاه را تشکیل می‌دهند. در کنار این، پايگاه‌هاي سياری وجود دارد که در برهه‌هاي خاصي از سال، کار خدمات‌رسانی را انجام می‌دهند، ازجمله پايگاه‌هاي نوروزي، پایگاه‌های فعال در دو طرح تابستانه و زمستانه و همچنین پایگاه‌های فعال در بحث اسكان زائران اربعين و طرح راهيان نور که این پایگاه‌ها علاوه بر پايگاه‌هاي ثابت، به صورت موقت یا سيار مستقر می‌شوند. درحال حاضر علاوه بر پایگاه‌های موجود، حدود 20پايگاه ثابت دیگر در سطح استان مورد نياز است كه ایجاد این پایگاه‌ها در طرح‌هاي مطالعاتي، درحال بررسی است. همچنین با توجه به کمبود پایگاه‌ها و لزوم کاهش اثرات تصادفات جاده‌ای، طرح آموزش افراد حاشیه جاده‌ها در دست تدوین است که به‌زودی به مرحله اجرا خواهد رسید.
داوطلبانه، خدمت می‌کنیم به مردم
در این میان فعالیت‌های داوطلبانه نیز در این استان از رونق خوبی برخوردارند. ویزیت 2‌هزار و 600نفر در چادرهای سلامت و برپایی 204سفره حسینی در ماه محرم امسال، توزیع 3‌هزار و 800 بسته نوشت‌افزار و حمایتی در طرح ارمغان مهر، اجرای طرح نیابت و بهره‌مندی بیش از یک‌هزار نفر از مزایای این طرح، توزیع 5‌هزارو600 بسته غذایی در ماه رمضان در قالب طرح همای رحمت و کمک‌های مالی بیش از 400‌میلیون تومان در طرح حامیان سلامت ازجمله خدمات این جمعیت از ابتدای امسال بوده است.
جوانان، دست خلاق روزگار در جمعیت هلال احمرند
جوانان فعال و توانمند جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان که تاکنون بیش از 10‌هزار نفرشان ثبت سامانه عضویت جوانان شده است، در 420کانون دانش‌آموزی، 48کانون جوانان، 63 کانون دانشجویی، 55 کانون روستایی، 19کانون طلاب و 280کانون غنچه‌های هلال و مراکز پیش‌دبستانی فعالیت می‌کنند. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که نخستین کانون عشایری سازمان جوانان در اندیکای خوزستان راه‌اندازی شده است. در طول‌ سال فعالیت‌های بسیاری توسط جوانان عضو هلال‌احمر خوزستان انجام می‌شود که در این میان، درخشش اعضای خوزستان در طرح‌هایی از قبیل المپیاد آماده، رفاقت مهر و غنچه‌های هلال در سطح کشور هویدا شده است. تلاش تیم‌های سحر در سیل فروردین امسال در خوزستان و خدمات خاص و پررونقش در ایام نوروزی نیز زبانزد خاص و عام شده است.
آموزش، ویترین جمعیت هلال‌احمر خوزستان
جمعیت هلال‌احمر خوزستان در حوزه آموزش نیز گام‌های بلندی را برداشته که در این بین می‌توان به آموزش کمک‌های اولیه و پایه داوطلبی و مقدماتی امدادونجات به بیش از 20‌هزار نفر اشاره کرد. حضور 240امدادگر و نجاتگر در دوره‌های تخصصی و 150نفر از کارکنان جمعیت در دوره‌های ضمن خدمت نیز برگ زرین دیگری از برنامه‌های هلال‌احمر خوزستان به شمار می‌رود.
فرصت‌های پیش‌رو
با توجه به مقوله اساسی و بااهمیت درآمدزایی که درحال‌حاضر در دستور کار جمعیت هلال‌احمر قرار گرفته است، در استان خوزستان با توجه به وجود منطقه آزاد تجاری اروند، همکاری‌های فرابخشی با دانشگاه‌ها، شرکت نفت، صنایع فولاد و سایر صنایع موجود و جذب سرمایه‌گذاری و احیا و بکارگیری پتانسیل‌های موجود در جمعیت استان مانند شهرک مسکونی سد گتوند و زمین کشاورزی فدک، تعدادی از طرح‌های درآمدزا شناسایی شده و در مرحله برنامه‌ریزی قرار گرفته‌اند. این توسعه و سرمایه‌گذاری‌ها نیز به منظور ایجاد درآمدهای پایدار برای حفاظت از استقلال و منافع جمعیت انجام می‌شود. 

∎​